Duben 2006

CVVZ 2004 - České Budějovice

17. dubna 2006 v 14:05 | Zbycho |  CVVZtky
PÁTEK
Kapi, Komolík a já vyrážíme v pátečním poledni vlakem z Prahy. V Budějicích, "kde by chtěl žít každý", se cestou zastavujeme v hospodě na jídle. Asi v 17.00 jsme u školy u vchodu, který se mi zdá povědomí. Ano, již tu jedna CVVZtka proběhla, jen doufám, že to není ta škola, o které jsem před lety prohlásil, že je to hotová spirála. Nechce se mi věřit, že prezentace začíná až v šest, ale realita mne k věření dohnala. U vchodu potkáváme i dorazivšího Azurita - Jirku a jeho kamaráda, jehož jméno si nepamatuji. Později při bloudění zjišťuji, že je to opravdu ona, to bludiště, ta nejhorší škola, v které jsme kdy byli. Vybíráme fleka na spaní v zatím prázdné třídě a s Kapi dáváme dohromady prezentační nástěnku Žlutého květu. Ovšem místo polystyrénu dostáváme karton papíru, s čímž jsem nepočítal.
Komolík se hnal od šesti na orientační běh a stále mi nevěřil, že když nás v šest pustili do školy a v šest má něco začít, že to asi bude jinak a vzhledem k horší organizaci, kterou jsme vytušili již na internetu, by se nebylo co divit a také že nebylo. Orienťák nebyl.
V noci jsme byli autobusy odvezeni na prostorné a pěkné náměstí, kde se mělo konat zahájení akce. Na náměstí bylo pódium, kde moderátor stále cosi říkal a mezitím účastníci dostávali barevné stuhy coby čelenky a podle barvy odpovídající hudební nástroj - dřívka, PET lahve, chrastící plechovky a barely. Na znamení z pódia pak všichni různě bušily. Zazpíval i jakýsi holčičí pěvecký sbor a pak začali mluvit a děkovat a představovat a to já s Andrejem po čase nezávislého pozorování odešel do historických ulic budějovických. V jednom pohodovém rockovém klubu živě diskutujeme o Žlutém květu, pak si zahrajeme fotbálek (1:1) a jdeme, jak zjišťujeme, oklikou na autobus.
O půlnoci přicházíme do spací třídy, která je prázdná a jediný člověk, který v ní je a spí, je Kapi. Dál už to je jasné - deskové hry, tedy abych byl přesný, jak jinak než Abalone. Komolík v noci přichází z výsadku za městem. Asi ve čtyři ráno se ubíráme do spacáků.
SOBOTA
Celou sobotu se touláme po svých programech a občas se tu a tam o pauzách někdo s někým potká. Navečer mi na seminářích již hlava občas klesne a tak se rozhoduji, že si před nadcházející nocí dám dvacet, což mi ale po příchodu některých dotyčných není dopřáno. Asi bych stejně neusnul a tak jdeme na večeři.
Po večeři mám konečně čas se rozhlédnout po prezentacích, nástěnkách a stáncích. Nevím co vše jsme mimo Abalone hráli, mám takový pocit, že už jen Trans Ameriku, která se nám všem líbí. Nutno podotknout, že letos jsme se žádnou novou hru nenaučili, což většinu docela mrzelo, protože nových her tam bylo spousty. Tedy až na Mexico. O dotyčném, který nám vysvětloval pravidla, jsme si nejdříve mysleli, že je v podroušeném stavu, ale pak se omlouval, že od pátku nespal a alespoň mne se trochu ulevilo. Ovšem, když už nám asi dvacátou minutu vysvětloval pravidla, které mi přišli složitější než Osadníci, bylo jasné, že se tato hra tento večer naším hitem nestane.
Od vysvětlování pravidel nás vysvobodil někdy v deset v noci závěrečný rituál a volby pořadatele CVVZtky 2006 (volí se na dva roky dopředu Andreji :-)). Nejdříve se prezentovali kandidáti na pořádání CVVZtky, což byla Ostrava, která kandidovala i loni a Chrudim. Jak bylo patrné celý víkend, spousta lidí byla rozhodnuta pro Ostravu a také to o poloviční náskok hlasů oproti Chrudimi vyhráli. Myslím, že Ostravští si to zaslouží, u nich byli úplně první CVVZtky, pak dlouho nic a loni volby prohráli a i když je to daleko, rádi se za dva roky do dolů podíváme, což chlapi! A stejně mi ty ostravští pupkatí taťkové byli sympatičtí. A bude o den delší díky svátku.
Závěrečný rituál se konal v duchu předávání si kaménku z pátku, ale to už z naší party většina stejně prchla na deskové hry. Z herny mne a Andreje někdy kolem půlnoci vytáhl Komolík od Abalone (který Andrej s Komolíkovou závěrečnou pomocí vyhrál :-)) a odtáhli jsme na diskotéku do skutečného suterénního bunkru. Ovšem nikomu z nás do tance nebylo a tak jsme se odebrali do bufetu. Objevujeme další závadu letošní CVVZtky - "mléčný" bar. Viděl jsem různé druhy alkoholu, jen ne mléko. Třeba došlo. CVVZtka je pověstná svou bezalkoholovostí a tato skutečnost je důrazně prezentována a vyžadována. Prostě na této akci neměl a nemá alkohol co dělat.
Vydáváme se znovu na diskotéku. Není to zrovna moje parketa a když se odhodlal Komolík s Andrejem vlnit, odhodil jsem bačkory a vlnil se také. V bačkorech se opravdu špatně tancuje. K ránu jsem Andreje nepřesvědčil, že nemá cenu již chodit spát, tak co sám, když herna už zela prázdnotou a Komolík se dal s někým do hovoru, v šest ráno ulehám.
NEDĚLE
Jak se dalo čekat, s Andrejem zaspáváme snídani. Říkal jsem, že nemá cenu chodit spát. Alespoň sklízíme nástěnku, balíme, kupujeme a objednáváme nějaké hry na tábor a pro Kapi, já si vyzvedávám výhru za první místo ze dvou soutěžících v turnaji v Abalone, kterou je hra Abalone (ááach). Hádejte, kdo byl druhý soutěžící. No přeci Andrej. Oběd, balení a tradááá dom.
Po poledni školu opouštíme mezi posledními s ostatními hloučky účastníků. Na zastávce autobusu nejde automat na jízdenky, všichni nastupujeme, rázem autobus zaplňujeme a Komolík že vystoupí, že bez (jí)zdenky nepojede. Dlouho se dohadujeme, vrážím Andrejovi čtrnáct korun, že se bude sunout k řidiči a tam doklad koupí. Cestou ho jaksi zastavuje revizor a milý Andrej ještě s jedním klukem neobstojí a platí pokutu. Alespoň že jednu za oba. To se ovšem půlka autobusu na nejbližší zastávce vyprázdnila.
Pak už nás čekala pěší trasa na hlavní vlakové nádraží, s takovou drobnou neorientační zacházkou. Vlak stíháme jen tak tak a jen co se rozjede, míhají se přes okno krásné scenérie Šumavských hvozdů, tmavě modrá obloha, ze které se začnou sypat ledové krupky, které posévají přírodu a vytvářejí s prosvítajícími slunečními paprsky magicky přitahující, sychravou podzimní krajinu. Znaveni, upadají naše víčka…
PS: Letošní ročník byl za dobu naší CVVZtkové docházky nejslabší s podstatními problémy v orga- nizaci v mnoha směrech, kterou jsme vytušili již z internetové diskuse. I přes to se jedná o vy-jímečnou, jedinečnou akci, kde načerpáte nové podměty, nápady a poznatky, kde se dobře pobavíte jak u deskových her, doprovodných programů či jinde, sejdete se s přáteli a lidmi stejného ražení. Je to akce, která se od příjezdu do odjezdu vymyká veškerým všedním zvyklostem vašeho života. Je to akce, kde pro tolik nabízených činností ani nespíte a přesto všechno je volné a dobrovolné. Ať žijí České Budějovice, příští rok v Třebíči!


Dojmy a poznatky z mých programů:;


Ukázky ekologické výchovy v praxi - Martin Kříž

Nevím co bylo na úplném začátku, protože jsem dlouho bloudil a hledal třídu, ale jinak jsme celou hodinu přiřazovali obrázky jak patří, například plody, větve a kůru na jednu hromádku podle druhu stromu, stavěli les a dávali zvířata kam v něm patří, určovali nerosty apod. Pro mne obyčejná a žádná nová věc, toto si může dělat na jakékoliv téma kdokoliv na cokoliv. Čekal jsem inspirativnější dílnu.
Akce pro rodiče s dětmi - Jaroslav Biolek - Massur
Povídání velmi zkušeného člověka, který tábory různých zaměření dělá už velmi dlouho, takže povídal z patra, asi tak, jako bych vám já vyprávěl o našich táborech. Mám pár poznámek, ale vcelku pro mne nic zásadního, protože se jednalo o věci poměrně logické a při pořádání tábora pro rodiče s dětmi (o což tu šlo) bych to dělal v podstatě stejně nebo podobně jak zde bylo prezentováno.
Propagace činnosti, pořádání velkých akcí - Pavel Hochfichter - Bobr
Provozovatel Borovice.cz, takže jsem byl zvědavý a nebyl zklamán. Člověk, který ví o čem mluví. Hodina a čtvrt byla málo, takže to vzal poměrně letmo, bod po bodu jak to dataprojektorem promítal. I když spoustu věcí člověk zná, je dobré si v marketingu jakékoliv společnosti tyto věci psát a připomínat. Mne zaujali tyto věci: zhodnotit si, v jakém jsme vzhledem k podobně zaměřeným společnostem postavení i v jakém všeobecně ve společnosti a jaká je konkurence (jsme levnější než DDMka…). Učit se psát tiskové zprávy od profíků (např. všechny tři mobilní společnosti). Když píšeme na našich internetových stránkách článek, je dobré k němu přiložit průkazové foto autora. Některé firmy již dávají na vizitky fotky. Propagace - (ještě) některé úseky Českých drah dávají do vlaků a na nádražích letáky bezplatně - když prosíte. Kdy propagace, tedy vhodně načasovat dobu - např. málo kdo si uvědomuje, že DDMka a jiní mají nabídky na půl roku a v lednu se děti hodně mění. Výroční zpráva slouží i jako propagace. Když pořádáme akci, je vždy nutné se na ní podívat pohledem účastníka, který na ní nikdy nebyl.
Trestní odpovědnost vedoucích, vůdců, instruktorů - PhDr. Alena Plšková
Paní, která zákonům rozumí a sama pracuje s dětmi. Mnohdy živá diskuze, seminář, kdy vám kolikrát stoupali slzy do očí, když vyprávěla příklady, jak se které děti na táborech zabili (např. přejeté dítě, které si za autem zavazovalo tkaničku a řidič ho při couvání neviděl). Vyvodil jsem si osobní závěry, ze kterých vyplívá, že bezpečnost na našich táborech bude ještě přísnější i když si myslím, že například v Kačlehách u vody jsme bezpečnost měli dobrou, ale i tak budou změny. Velmi záleží na informovanosti směrem od HLV přes vedoucí a instruktory až k dětem. Instruktor (praktikant) do 18 let prostě nenese zodpovědnost.
Akce pro náctileté i mírně starší - Jaroslav Biolek - Massur
Pro mne nic moc inspirativního, opět pohodové vyprávění Massura, stejně jako při Akcích pro rodiče s dětmi.
Jak přežít návštěvu hygieny - Libor Procházka
Jak jsem pochopil, byl dotyčný z Pionýra a nebyl si vším co říkal zřejmě naprosto jistý. Semináře se účastnili i jiní ostřílení, kteří mluvili jinak a při diskusích přesvědčivěji, ale celkově byl seminář přínosem. Čekal jsem, že se dozvím, na co si mám dát při návštěvě hygieny pozor jak bylo prezentováno, ale při diskusích jednoznačně vyplynul výsledek, že je to jiné kraj od kraje, což potvrzuje i má praxe.
Dvou dalších naplánovaných seminářů jsem se pro fyzickou indispozici nezúčastnil.


Statistika CVVZ 5. - 9. listopadu 2004:

NAŠE PARTA: Andrej, Komolík, Jirka - Azurit, Kapi, Zbych.
PROGRAMY: 17 programů s tábornickou tématikou, 29 s oddílovou problematikou, 31 programů pro vedoucí, 24 seminářů z manažerské oblasti, pro hospodáře oddílů a organizací tu bylo 9 programů, pro estetické využítí 11 seminářů, z outdoorové oblasti 8, 6 programů pro instruktory, 7 zahraničních seminářů a 12 doprovodných programů (převzato ze zpravodaje CVVZ). Celkem 154 programů, 70 lektorů, ale v jiném čísle zpravodaje je uváděno, že dorazilo 74 a má přijet 117 lektorů. Celkem přihlášeno 1357 účastníků, v sobotu v noci jich je ale skutečně 1007.